Odkrycie to zapoczątkowało całkowicie nowy obszar nauki
Cyfrowy model jelita cienkiego i grubego oraz powiązanej z nimi krezki - J Calvin Coffey, D Peter O’Leary, Henry Vandyke Carter.
Krezka po raz pierwszy została opisana przez Leonarda da Vinci w 1508 roku, ale aż do dnia dzisiejszego pozostawała na marginesie zainteresowania medyków i lekarzy. Uważa się, że w organizmie ludzkim znajduje się pięć głównych narządów, jednak w sumie wyszczególnić można ich aż 79, a wśród nich znajduje się również krezka, będąca podwójną fałdą otrzewnej (wyściółką jamy brzusznej), która utrzymuje jelito przy ścianie brzucha. Najważniejszymi narządami są serce, mózg, wątroba, płuca i nerki, jednak pozostałe 74 są również niezbędne w utrzymaniu organizmu w zdrowiu.
Dotychczas uważano krezkę za integralną, nie mającą szczególnego znaczenia część układu pokarmowego, składającą się z kilku różnych części. Najnowsze odkrycie, którego dokonał dr J Calvin Coffey polega na tym, że krezka okazała się być jednym, samodzielnym, ciągłym organem. Dokładne funkcje, jakie miałaby spełniać, nie są jeszcze znane. „Jeśli potraktujemy ją jak każdy inny organ, to wówczas każdą chorobę i nieprawidłowość fizjologicznego funkcjonowania okolic brzucha będziemy mogli klasyfikować poprzez pryzmat tego nowopoznanego organu.” – powiedział dr Coffey. - „Obecnie ustaliliśmy jej budowę i strukturę. Następnym krokiem w jej poznaniu będzie odkrycie jego funkcji i znaczenia dla organizmu. Pozwoli nam to na identyfikację jej nieprawidłowego funkcjonowania, a wtedy możemy już diagnozować chorobę. Łącząc wiedzę o budowie i sposobie funkcjonowania, będziemy mieli pełny obraz organu”. Wyniki badań nad krezką opublikowano w czasopiśmie medycznym The Lancet. Po zmianie klasyfikacji poszczególnych części układu pokarmowego, studentom medycyny zmieniono program i teraz uczą się oni o krezce jako o odrębnym organie. Anatomia Graya – najsłynniejszy na świecie podręcznik medyczny - również został zmieniony zgodnie z najnowszym odkryciem. Studenci medycyny i naukowcy mają teraz punkt wyjścia do badań nad tym, jaką rolę krezka może odgrywać w chorobach jamy brzusznej, co ma ostatecznie zaowocować opracowaniem nowych metod leczenia.
Comentarios